Co to są opcje binarne?

Opcje binarne (znane także jako opcje zero-jedynkowe oraz opcje ,,wszystko albo nic") to instrument finansowy, który bazuje na prognozowaniu spadku lub wzrostu wartości wybranego aktywa. Opcje binarne należą do zbioru instrumentów pochodnych. Oznacza to, że na ich notowanie wpływają inne instrumenty bazowe, jak na przykład: akcje, towary, indeksy i pary walutowe.

Specjaliści z dziedziny finansów zaliczają opcje binarne do grupy opcji europejskich. W tej kategorii rozliczenia w formie gotówki zostają zrealizowane w precyzyjnie określonym terminie. Transakcji z wykorzystaniem opcji binarnych dokonuje się za pośrednictwem maklera giełdowego lub brokera.

Możliwości inwestycji

Termin ,,binarny" oznacza ,,podwójny", ,,posiadający dwie części". W kontekście opcji binarnych oznacza to, że dostępne są wyłącznie dwa kierunki opcji:

1. CALL (wzrost) – obstawienie trendu rosnącego. Inwestor zakłada, że kurs instrumentu bazowego podniesie się. Po upływie określonego czasu kurs powinien mieć wartość większą od początkowej.

2. PUT (spadek) – obstawienie trendu malejącego. Inwestor zakłada, że kurs instrumentu bazowego pójdzie w dół. Z chwilą zakończenia kursu, wartość obstawianego aktywa powinna być niższa od początkowej.

W handlu opcjami binarnymi nie kupuje się aktywów finansowych, a jedynie spekuluje nad ich zmianami na rynku finansów. Dlatego dla inwestującego wiążąca jest wyłącznie wartość opcji w momencie wygaśnięcia. W przypadku celnego obstawienia kierunku opcji, można zyskać nawet 85% zainwestowanych środków. Jeśli jednak prognoza tendencji okaże się błędna, kupujący traci całą inwestycję.

Zalety opcji binarnych

Opcje binarne szybko zyskują na popularności ze względu na łatwość i przejrzystość transakcji. Za największe zalety tych inwestycji uznaje się:

– Transparentność – wartość zysku lub ewentualnej straty jest z góry ustalona.
– Duży wybór instrumentów bazowych – spekulować można zarówno kursy waluty jak i indeksu, towaru, czy akcji.
– Brak nadprogramowych prowizji – nie ma dodatkowych opłat za handel opcjami.
– Mniejszą skalę stresu – inwestujący skupia się na prognozowaniu określonym w konkretnych ramach czasowych.

Transakcje opcjami binarnymi nie są skomplikowane, dlatego handlować nimi może praktycznie każdy zainteresowany. Warto jednak pamiętać, że im obszerniejsza wiedza i większe rozeznanie w rynku finansowym, tym pewniejszy będzie zysk.

Opcje binarne w praktyce

Spekulacje z opcjami binarnymi można podzielić na kilka nieskomplikowanych etapów. Pierwszy z nich to wybór instrumentu bazowego np. pary EUR/USD. Drugi krok to określenie prognozy wzrostu lub spadku wartości danego aktywa w określonym przedziale czasowym. Ostatni krok to oczekiwanie na rezultat transakcji. Zakładając, że obstawienie opcji binarnej CALL (wzrost) za $10  odniesie sukces, można liczyć na $8,5 zysku (85% inwestycji). W tej sytuacji udana inwestycja przynosi łącznie $18,5. Jeśli jednak spekulacja okaże się nietrafiona, inwestor traci całą kwotę $10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.