Jakie konto bankowe dla dziecka, studenta, firmy czy młodzieży?

Konto bankowe w obecnych czasach jest niezwykle potrzebne każdemu człowiekowi. Ułatwia ono organizowanie całego życia, można dzięki niemu dokonywać szybkich płatności kartą, robić zakupy w internecie, przechowywać oszczędności, brać kredyty. Dzięki kontom bankowym można posiadać większą gotówkę bez obawy zostania napadniętym i okradzionym. W razie konieczności posiadania gotówki wystarczy udać się do jednego z wielu bankomatów. Dlatego też dziś praktycznie każdy posiada konto w banku. Jednak niewiele osób zna wszystkie rodzaje kont i wie, które byłoby dla niego odpowiednie. Warto zaznajomić się z takimi informacjami, ponieważ odpowiedni wybór gwarantuje łatwiejsze prowadzenie i obsługiwanie konta oraz korzystanie z wielu funkcjonalności dedykowanych osobom, dla których zostały zaprojektowane konkretne typy rachunków. Oto zestawienie typów kont bankowych, opis ich zalet oraz klientów, dla których zostały one stworzone.

Konta osobiste

Zostały one stworzone z myślą o osobach, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Konto tego typu służy zazwyczaj do codziennych wydatków oraz otrzymywania wynagrodzenia z tytułu pracy, czy emerytury, bądź renty. Jest to najbardziej powszechny rodzaj konta, który w znacznej części przypadków nie jest obciążany wieloma dodatkowymi kosztami przez bank. Można spotkać się z drobnymi opłatami za prowadzenie konta, wypłacanie pieniędzy z bankomatów, czy dokonywania przelewów standardowych oraz ekspresowych. Takim kontem można bardzo łatwo zarządzać, współcześnie wiele przelewów, operacji oraz zmian na koncie (dane teleadresowe, limity itd.) można dokonywać przez bezpieczne aplikacje na telefon, albo też stronę internetową banku. Weryfikacja przelewów i innych czynności dokonywanych na koncie, jest dokonywana zazwyczaj przez hasła wysyłane smsem, tokeny, zdrapki z kodami. Można wyróżnić typy kont, które również są przeznaczone dla osób fizycznych, posiadają wszystkie funkcjonalności konta osobistego, jednak wyróżniają się niektórymi zasadami dotyczącymi opłat oraz prowadzenia konta. Są to: konta studenckie, oszczędnościowe, dla dziecka oraz dla młodych. Można także zdecydować się na konto walutowe. Jest ono polecane szczególnie osobom, które często wyjeżdżają za granicę, bądź też pracują poza Polską przez pewien czas w roku. Wśród wielu ofert można także wybrać założenie rachunku osobistego wraz z kontem oszczędnościowym, do którego nie otrzymuje się karty. Zazwyczaj można dokonywać kilka bezpłatnych przelewów w miesiącu między tymi dwoma rachunkami i zarazem mieć osobne miejsce na oszczędności oraz pieniądze przeznaczone na codzienne wydatki.

Konto bankowe dla studenta

Mogą je posiadać wyłącznie osoby, które mają przynajmniej 18 lat, lecz nie więcej niż 26 lat. Taki jest bowiem przedział wiekowy, w którym to studenci posiadają zniżki komunikacyjne i inne przywileje. Niektóre banki wymagają okazania legitymacji studenckiej podczas zakładania konta. Ten rodzaj rachunku bankowego cechują zerowe, bądź bardzo niskie opłaty za posiadanie konta oraz wykonywanie przelewów i wypłat w bankomatach. W standardowych kontach osobistych zazwyczaj wymaga się określonych przychodów na miesiąc, konta studenckie są tego pozbawione, bądź też kwota ta jest bardzo niska. Posiadacze kont studenckich otrzymują również wiele propozycji z tytułów różnych promocji bankowych. Gratisy przy założeniu konta, długotrwały cash back, bądź też jednorazowe procentowe zwroty za zakupy u partnerów banków. To konto jest jedno z najbardziej opłacalnych.

Konto bankowe dla młodych

Ten typ konta przeznaczony jest dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, ale chciałyby móc gromadzić pieniądze na rachunku bankowym, uczyć się zarządzania finansami. Dolna granica wiekowa, od której można założyć konto dla młodych uzależniona jest od wymagań konkretnych banków. Zazwyczaj jest to 12-13 lat. Ten typ rachunku staje się współcześnie coraz bardziej popularny. Rodzice przelewają dzieciom kieszonkowe i uczą je jak dysponować swoimi finansami. Zabranie karty na wycieczkę szkolną, czy obóz jest też o wiele bezpieczniejsze, niż posiadanie przez nastolatka dużej gotówki cały czas przy sobie. Założenie oraz prowadzenie takiego konta jest jednak uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim do otwarcia takiego rachunku potrzebna jest zgoda przynajmniej jednego rodzica, bądź opiekuna prawnego. Takie konto ma również dosyć rygorystyczne limity dotyczące płatności dokonywanych kartą, czy przez bankowość internetową. Owe limity są wprowadzane ze względów bezpieczeństwa, ale i nacisku na naukę oszczędzania przez młodzież. Mogą zostać zmienione przez rodzica, albo opiekuna prawnego dziecka.

Konto bankowe dla dziecka

Można je otworzyć już nowo narodzonemu dziecku. Często w momencie ukończenia przez dziecko 12/13 roku życia zostaje ono przekształcane na konto bankowe dla młodych. Rachunek bankowy dla dziecka zazwyczaj służy temu, aby rodzice mogli zbierać na nim oszczędności przeznaczone na przyszłość dziecka już od pierwszych chwil po jego urodzeniu. Możliwe jest utworzenie subkonta do rachunku rodziców, albo też założenie odrębnego rachunku bankowego. Tego typu konta umożliwiają także generowanie odsetek, a więc powiększanie oszczędności. Wiele banków wprowadza konta dla dzieci, które połączone są z osobną platformą logowania, wypełnioną materiałami edukacyjnymi. Tak, aby można było uczyć dzieci oszczędności od najmłodszych lat. Konta bankowe dla dzieci mają najbardziej rygorystyczne limity dotyczące wypłat.

Konto bankowe dla dwojga

To szczególny typ konta, który umożliwia dostęp oraz dokonywanie zmian na rachunku przez obie osoby, na które zostało ono założone. Przez długi czas taki rachunek był dostępny wyłącznie dla małżeństw. Obecnie w niektórych bankach nie jest to konieczne. I w ten sposób powstają konta, które wspólnie posiadają partnerzy, rodzeństwa, przyjaciele. Osoby otwierające rachunki dla dwojga nie muszą być w żaden sposób ze sobą spokrewnione. Jest to niezwykle ceniony rodzaj konta, szczególnie przez małżeństwa oraz osoby, które posiadają wspólność finansową, bądź też chcą posiadać osobny rachunek osobisty oraz wspólne konto, które będzie służyło wspólnym wydatkom oraz celom. Możliwe jest otrzymanie dwóch kart do rachunku, dzięki czemu współwłaściciele konta mogą jednocześnie korzystać z bankomatów oraz płatności kartą. Takie konta występują również w wersji oszczędnościowej. Obecnie banki posiadają szeroką i różnorodną ofertę kont dla dwojga. Wiele z nich nie posiada opłaty za posiadanie rachunku, jednak często warunkiem jest ustalona przez bank minimalna kwota wpływów. Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym przez wiele banków są powiadomienia SMS-owe wysyłane do obu właścicieli konta przy każdej zmianie na koncie. Znacznie ułatwia to kontrolę rachunku i zwiększa świadomość dotyczącą stanu konta i operacji, bez konieczności częstego logowania się na konto internetowe. Dodatkowo, można również otrzymywać zniżki z tytułu regularnych transakcji dotyczących opłat rachunków. Ponadto wiele banków oferuje interesujące cash backi. Konto dla dwojga ma również o wiele większe szanse na dużą zdolność kredytową oraz pozytywną decyzję po złożeniu wniosku o kredyt. Przy kontach dla dwojga, to obie osoby będą odpowiedzialne za spłatę rat, co stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie. Oczywiście, niemożliwym jest zaciągnięcie kredytu na koncie bankowym dla dwojga bez zgody i podpisów obu osób.

Konta bankowe firmowe

Konta bankowe najczęściej dzielą się na dwa rodzaje: dla małych firm i przedsiębiorców oraz dla dużych firm. Konto firmowe wiąże się z wieloma ułatwieniami, dodatkowymi funkcjonalnościami, które znacznie ułatwiają prowadzenie firmy oraz rozliczanie jej przychodów i wydatków. Rachunki firmowe umożliwiają również korzystanie z dodatkowych opcji, jak na przykład księgowość.
Konta dla jednoosobowych działalności gospodarczych

W przypadku posiadania jednoosobowej firmy nie jest konieczne posiadanie dodatkowego rachunku. Jednak coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie takiego konta. Wprowadza to ogromne ułatwienie jeśli chodzi o oddzielenie finansów prywatnych i firmowych. Ponadto, w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego, dostępne będą jedynie transakcje dotyczące firmy. Skróci to czas kontroli oraz pozwoli na zachowanie prywatności jeśli chodzi o osobiste zakupy i transakcje. Dla kont firmowych istnieją również dodatkowe usługi, które bywają znacznie tańsze niż w przypadku samodzielnego wyboru. Należy do nich wsparcie księgowości firmy. Jednak to nie wszystko, banki współpracują z wieloma firmami i dzięki pośrednictwu bankowemu można w łatwiejszy i szybszy sposób zakupić ubezpieczenie, czy skorzystać z limitowanych ofert inwestycyjnych dla firm. Konto firmowe umożliwia także wzięcie kredytu dla firm, który znacznie różni się od kredytów dla kont indywidualnych. Bowiem możliwe jest uzyskanie nie tylko o wiele wyższej kwoty, ale również dopasowanie wielu innych opcji zawierających się w umowie. Zazwyczaj kredyty dla firm, nawet tych małych są dostosowywane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Plusem jest to, że nawet jeśli konto firmowe będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami, to przedsiębiorca może wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Wiele banków oferuje również konta dla firm typu start, to właśnie z nich najczęściej korzystają właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy dopiero zakładają własne firmy. Tego typu konta często są darmowe przez pewien okres czasu, wskazany przez dany bank.

Konta dla dużych firm

Większe korporacje i giganci na konkretnych rynkach często decydują się na konta dla dużych firm. Ich oferta w różnych bankach może się różnić, jednak najczęściej cechują się one pełnym wsparciem oraz pomocą i wsparciem ze strony banku. Niektóre banki określają takie konta jako „premium”. Rachunki tego typu posiadają wiele przywilejów, ze względu na duży obrót na koncie. Wiele dużych firm wybiera opcję konta lokacyjnego, gdzie od nadwyżki budżetowej nalicza się oprocentowanie. Takie konta mają bardzo dużo funkcji dodatkowych, które można ustalić indywidualnie. Kont dla dużych firm jest zdecydowanie najmniej, banki starają się aby ci klienci byli traktowani jako kluczowi.