Opcje binarne – strategie

Handel opcjami binarnymi polega na prognozowaniu spadku lub wzrostu wartości wybranego aktywa w określonym przedziale czasowym. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem w tego rodzaju inwestycjach jest możliwość samodzielnego ustalania harmonogramu. Aby to zrobić należy sprecyzować następujące parametry:

– Instrument bazowy
– Kierunek trendu (spadek lub wzrost)
– Czas zakończenia kursu

Niestety, nie każdy ma czas na to, aby śledzić na bieżąco odpowiednie źródła i dynamicznie zmieniającą się sytuację rynkową. Dlatego właśnie stworzono strategie opcji binarnych, które mają pomóc w rozstrzygnięciu wątpliwości oraz zminimalizować ryzyko straty. Strategie binarne to swego rodzaju oscylatory trendu, które sygnalizują inwestorowi osiągnięcie konkretnej wartości.

Typy strategii binarnych

Aby dobrze ulokować swój kapitał, należy wcześniej zapoznać się ze wszystkimi podstawowymi grupami strategii:

1. Strategia Price Action (,,Naked Trading" – goły handel)

Price Action należy do najłatwiejszych oraz najskuteczniejszych strategii na rynku opcji binarnych. Polega na obserwacji wyłącznie jednego wskaźnika – ceny danego aktywa. Technika ta opiera się na zastosowaniu wykresu świeczkowego i daje wiedzę na temat historii ceny (tego co było), a nie jej przyszłości (tego co się wydarzy). Pomimo, że Price Action przyjmuje postać prostej analizy bez wskaźników technicznych, to jednak nie jest ona pozbawiona wszelkich trudności. W tej sytuacji wyzwaniem jest konieczność polegania na własnej intuicji.

2. Strategia gry z trendem (strategia śledzenia ruchu)

Zgodnie z maksymą „the trend is your friend” („trend jest twoim przyjacielem”) system gry z trendem zakłada, że kontynuacja dotychczasowego ruchu jest bardziej opłacalna niż odwrócenie i zmiana. W tej metodzie wszystkie zawierane transakcje muszą być zgodne z długofalowymi tendencjami. Trend pomaga ustalić kierunek w jakim zmierza rynek. Może on być rosnący (bullish) lub spadający (bearish).

3. Strategia gry przeciwko trendowi

Technika gry przeciw trendowi przyjmuje, że istnieje większa szansa na odwrócenie trendu niż na jego kontynuację. Ta strategia jest o wiele bardziej angażująca, ponieważ wymaga wyłapania momentów na wykresie, w których cena odbije lub zmieni swój kierunek. Dla zyskania większej skuteczności można skorzystać z pomocy wskaźnika MACD, który mierzy trend za pomocą histogramu MACD.

4. Strategia zabezpieczenia (strategia hedgingowa)

Rolą tej popularnej strategii jest zminimalizowanie ryzyka wynikającego z wahania kursu. Inwestor zakupuje zarówno opcję Call jak i Put w obrębie jednego zlecenia, a tym samym zabezpiecza się przed ewentualną stratą. Posiadanie w zanadrzu przeciwstawnej opcji wyrównuje potencjalne zagrożenie w przypadku niepomyślnego przebiegu inwestycji.

Popularne strategie opcji binarnych

Opcje binarne mogą stać się zyskowną inwestycją, pod warunkiem, że dokona się odpowiedniego wyboru strategii. Obecnie do najbardziej popularnych należą strategie 60 sekund (MACD) oraz RSI High-Low.

STRATEGIA 60 SEKUND – uznawana za strategię zaawansowaną, ponieważ wymaga szerokiej znajomości rynku oraz bardzo szybkiego czasu reakcji. Perspektywa wysokiego zysku w zaledwie 1 minutę przyciąga wielu początkujących graczy. Szybko jednak przekonują się, że w tej strategii kluczowa jest wytrwałość, mocne nerwy i odpowiedni trening. Aby zagrać techniką 60 sekund wystarczy co prawda tylko 1 wskaźnik, trzeba jednak dobrze zapoznać się z sytuacją rynkową, ponieważ MACD wskazuje także fałszywe wejścia. Sztuką jest więc wyczucie nieprawdziwych ruchów wskaźnika i obstawianie wtedy, kiedy trendy są rzeczywiste.

STRATEGIA RSI HIGH-LOW – to jedna z prostszych strategii, a równocześnie wysoce efektywna. Wykorzystuje znany wskaźnik techniczny RSI (Relative Strenght Index), który sygnalizuje wysokość interwałów oraz poziomu siły względnej. Poleca się zwykle wartość 14 okresów dla wskaźnika. Jeśli wartość RSI będzie większa niż określony próg, po czym prędko powróci na dawną pozycję – należy zakupić opcję CALL. Jeśli jednak RSI opadnie poniżej danego poziomu, a następnie szybko powróci – należy kupić opcję PUT. Często stosowanym zabiegiem jest uzupełnienie RSI o wskaźnik stochastyczny (Stochastic Oscillator).

Obecnie większość brokerów opcji binarnych oferuje testowanie strategii na kontach demo. Pozwala to na przećwiczenie swoich umiejętności i sprawdzenie perspektyw oferowanych przez konkretne techniki inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.