SŁOWNIK POJĘĆ

Rozpoczynając przygodę z opcjami binarnymi warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi tego systemu obstawiania ruchu aktywów. Bez dokonania takiego wstępnego rozeznania trudno będzie w ogóle poruszać się na rynku finansowym, nawet jako początkujący. Oczywiście platformy do tego stworzone przygotowały się i oferują możliwość szkoleń, porady oraz pomoc specjalistów, jednak rozsądek wskazuje przygotować się odpowiednio jeszcze zanim dokona się ostatecznego wyboru.

Zacznijmy zatem od początku…

OPCJE BINARNE – aktywa, określane również mianem instrumentów transakcyjnych. Kupuje się opcje takich aktywów i określa, czy w konkretnym czasie ich cena będzie maleć bądź wzrastać.

OPCJA CALL – inwestycja w opcję binarną, która z góry zakłada, iż cena instrumentu bazowego (aktywa) w momencie wygaśnięcia opcji będzie wyższa od ceny początkowej, czyli ceny wykonania opcji. Jest to opcja określana również mianem Up – w górę.

OPCJA PUT – inwestycja w opcję binarną z góry zakładająca spadek ceny instrumentu bazowego (aktywa) w momencie, kiedy opcja wygaśnie. Cena ma być niższa niż w momencie otwarcia, wykupienia opcji.

IN THE MONEY (OPCJA W PIENIĄDZU) – możliwość ta dostępna jest w przypadku zakupu opcji CALL i PUT. W momencie opcji CALL oznacza, że cena instrumentu bazowego (aktywa) jest wyższa aniżeli cena wykonania opcji. Inwestor odnosi zatem oczekiwany zysk. W przypadku opcji PUT sprawa wygląda odwrotnie – zgodnie z zasadą termin oznacza, że cena jest niższa od bazowej, tak jak zakładano, i na szczęście zysk również kieruje się w stronę inwestora.

OUT THE MONEY (OPCJA POZA PIENIĄDZEM) – możliwość dostępna w przypadku zakupu opcji CALL i PUT. W momencie zakupu opcji CALL i końca opcji cena instrumentu bazowego jest niższa i oznacza stratę inwestora. W momencie zakupu opcji PUT i jej końca okazuje się, że cena instrumentu jest wyższa niż zakładały prognozy i niestety również poniesiona jest strata ze strony inwestora.

AT THE MONEY (OPCJA PRZY PIENIĄDZU) – wykupując opcję CALL bądź PUT cena instrumentu bazowego jest równa cenie opcji wykonania, na szczęście w tym wypadku inwestor nie ponosi straty, ale też nic nie zyskuje.

CENA WYKONANIA – jest to nic innego jak cena obowiązująca w przypadku konkretnego aktywa w momencie rozpoczynania opcji. Cenę tę określa się również jako referencyjną. Pozwala ona na stwierdzenie, czy w momencie wygaśnięcia, a więc zakończenia opcji inwestycja i decyzje przyniosły zysk czy niestety inwestor poniesie stratę.

CENA WYGAŚNIĘCIA – cena instrumentu bazowego, a więc konkretnego aktywa w momencie zakończenia, czyli wygaśnięcia opcji. Pozwala ona stwierdzić, czy inwestor poniósł stratę czy jednak wiele zyskał.

DATA WYGAŚNIĘCIA – jest to data oraz godzina zakończenia zakupionej opcji.

OPCJA ONE TOUCH – jest to jeden z typów opcji binarnych, który charakteryzuje największa stopa potencjalnych zysków pochodzących z pojedynczej transakcji. Kupujący wybierający opcję OneTouch CALL automatycznie zakłada, że cena aktywa bazowego wzrośnie i w momencie końca opcji będzie mieć wyższy poziom niż na początku. Dokonując zakupu OneTouch PUT jest odwrotnie – zakłada się spadek.

OPCJA UP/DOWN – najbardziej tradycyjny typ opcji binarnych, od którego zaczyna każdy początkujący. Istnieje możliwość kupna opcji w systemie CALL (up) zakładając wzrost ceny aktywów w stosunku do ceny początkowej (w momencie zakupu) bądź zakładając je spadek, wtedy wykupuje się opcje PUT (down).

OPCJA 60 SEKUND – jedna z opcji, a zarazem strategii opcji binarnych charakteryzująca się największym zagrożeniem, ale i możliwością największych zysków. Opcje mają z góry określony czas, nie większy niż 60 sekund.

KREATOR OPCJI – option builder czyli najbardziej zaawansowany typ inwestycji w opcje binarne. Umożliwia kupowanie opcji pozwalającej na samodzielne określanie konkretnych parametrów, zgodnie z przeczuciami czy też doświadczeniem bądź przyjętą strategią.

Znając podstawowe pojęcia można z czystym sumieniem rozpocząć pasjonującą i pełną emocji przygodę z opcjami binarnymi. Pamiętaj jednak – najważniejszy jest rozsądek i umiar!

5 komentarzy

 1. Carmelito pisze:

  Pojęcia bardzo przydatne, faktycznie najważniejsze, nic nie brakuje i dobrze opisane. Trudno jednak z samych pojęć wywnioskować co i jak, no bo człowiek rozumuje wszystko ostatecznie dopiero jak wkręci się w tematykę i sam zaczyna być inwestorem. Myślę jednak, że warto próbować.

 2. Gonzo pisze:

  Zgadzam się z Twoją opinią, wiem po sobie, bo właśnie tak zrobiłem. Najpierw czytałem dokładnie wszystko i wszędzie, potem wybierałem te platformy, w końcu zdecydowałem się na jedną i zacząłem. Strasznie mnie zjadał stres, ale jednak się udało 🙂 Teraz dobrze sobie radzę i wreszcie zaczynam zarabiać. Najważniejsze, że są wypłacalni!

 3. Marusssia pisze:

  A ja dopiero zaczynam się zastanawiać nad tego rodzaju działaniem. Czytam to wszystko, dowiaduję się, sprawdzam opinie, ale nadal mam mieszane uczucia. Po prostu wydaje mi się, że za mało wiem. Jak mówicie jednak, że trzeba po prostu spróbować no to nie pozostaje mi nic innego jak chyba posłuchać 🙂

 4. sweet_Kamcia pisze:

  pewnie, posłuchaj, bo nawet moja mój tata sobie z tym poradził i co ciekawe naprawdę dobrze mu w tym idzie. Pewnie wszystkiego też nam nie mówi, bo nie chce po prostu zdradzać tajników, wiadomo jak to jest, każdy chce jakieś strategie zachować dla siebie szczególnie jak zarabia 😉 Prezenty robi dobre, więc widocznie mu wychodzi 😉

 5. Jacekx4 pisze:

  Fakt, po zachowaniu osoby, która zaczyna się bawić w opcje binarne widać co się dzieje. Jak mi nie szło to też byłem mniej zadowolony, niż teraz, jak już nabrałem wprawy i doświadczenia. Każdemu polecam! Na dodatkową pracę to naprawdę fajna opcja, a dla niektórych z tego co wiem to też praca podstawowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

error: Chronimy naszą treść